Štandard plemena, charakteristika, vlastnosti a využitie

.

Appaloosa je americké  plemeno s dlhou históriou. Nie je to žiadny mladý „chovateľský pokus“, ale naozaj osvedčený kôň. Appaloosa ako plemeno vzniká v USA – kone tohto typu chovali Indiáni z kmeňa Nez Perce, cenili si ich pre ich eleganciu, vytrvalosť a odolnosť.

.

Appaloosa je atraktívne sfarbeným teplokrvným koňom, známym pre svoju prívetivú povahu, trpezlivosť a učenlivosť. Vďaka originálnemu sfarbeniu  ho ľahko odlíšite od ostatných plemien.

.

Jedinečné znaky

Od ostatných plemien sa odlišuje tromi znakmi – a to nielen typickým „puntíkatým“ sfarbením ale najmä so škvrnitou kožou okolo nozdier, očí a genitálií, výrazným očným beľmom a pruhovanými kopytami.

Oči Appaloosy veľmi pripomínajú ľudské oko – u iných plemien tento znak nájdeme len výnimočne. Pruhované kopytá môžeme ich nájsť aj u iných plemien s bielymi odznakmi na nohách. Riedka hriva a chvost je následkom chovu indiánov, aby sa neustále nezachytávali vlásím v kroví a trávach. Škvrnitá koža patrí k typickým znakom, ktoré sú najmä na nose, okolo očí a na genitáliách.

Žriebä, ktoré sa narodí bez typických znakov plemena je potom v registri označené ako „necharakteristické“. Regulárne registrovaný kôň musí mať vždy viditeľné beľmo v očiach a jeden ďalší znak. Môže sa ale stať, že „necharakteristický“ kôň postupom doby vylíná a zmenia sa jeho znaky, potom možno zmeniť jeho registráciu.

Každá appaloosa je originál – na svete nenájdete dva rovnako sfarbené jedince a pri pohľade na rodičov budúceho žriebäťa nikdy neviete dopredu určiť, ako bude konkrétne žriebä, čo sa týka sfarbenia, vyzerať.

.

.

jedinečné znaky

Charakteristika

Indiánski chovatelia tieto kone zdokonalili a vytvorili veľmi otužilý a všestranný typ koňa s výbornou povahou. Appaloosa by pravdepodobne vyhynula ako väčšina indiánskych plemien, ale jej sfarbenie vzbudilo pozornosť nadšencov, ktorí plemeno zachránili.

Hoci farbe koní prikladali veľký význam, Nez Percéové požadovali predovšetkým skromné, vytrvalé pracovné kone, ktoré by sa hodili aj pre vojnové účely a k lovu. V roku 1806 je o nich zvláštne zmienka v správe z výskumnej cesty Lewisa a Clarka k Tichému oceánu; kvalitu koní Nez Percey náležite ocenili. Plemeno však bolo takmer vyhladené o 70 rokov neskôr …

.

appaloosa

Pôvodná appaloosa bol pomerne drobný kôň s veľmi suchou stavbou a vynikajúcimi končatinami, najmä tvrdým kopytom. Toto plemeno vyniká ľahkou orientáciou a obratným pohybom aj v zarastenom a kamenistom teréne.

.

appaloosa.

Dnešná Appaloosa je súmerný, svalnatý kôň, ktorého výška v kohútiku je v rozmedzí 143 – 162 cm, pôvodná bola asi o 5 – 10 cm nižšia. Hlava s rovným profilom nadväzuje na dlhý klenutý krk. Kohútik je výrazný, šikmé plece podmieňuje dlhý, ľahký a pružný krok. Telo Appaloosy kompaktné, štvorcového rámca, s dobre klenutými rebrami. Priestranný hrudník umožňuje dostatočnú kapacitu srdca a pľúc. Chrbát je krátky, zadok mohutný, svalnatý a nohy štíhle, s výraznými kĺbmi a veľmi tvrdými, pružnými kopytami. Priemerná hmotnosť je cca 530 kg. Apaloosy sa dožívajú 25-30 rokov, sú fyzicky zdatné, odolné, nevyžadujú žiadnu prehnanú starostlivosť.

.

appaloosa..

Povaha

Appaloosa je veľmi učenlivý, ovládateľný a skromný kôň. Vďaka zdedenej obratnosti v neschodnom teréne sa veľmi ľahko učia všetkému potrebnému pre ovládanie dobytka, vie sa aj dobre prispôsobiť rôznym jazdeckým štýlom. Je vhodná ako pre westernové jazdenie aj pre anglické disciplíny. Tieto kone sú veľmi tvrdé, ale pracujú s elánom a voči človeku sú poddajní a učenliví. Appaloosa vyniká pokojnou, miernou povahou. Rýchlo a rada sa učí a hodí sa pre využitie v rôznych disciplínach, je to výborný parťák na jazdenie i prácu zo zeme. S Appaloosou môžete pracovať aj vo voľnosti, či môžete s ňou skúsiť traily aj cirkusové kúsky. Pri citlivom zaobchádzaní  sa svojmu majiteľovi snažia vyhovieť, citovo k nemu priľne a stane sa jeho najlepším priateľom.

.

heartbeat

Ak sa však rozhodnete, že budete aktívne súťažiť je potrebné si zvoliť aj v rámci plemena chovnú líniu s predpokladom pre danú disciplínu. Rozlišujú sa halterové, allroundové, pleasurové, hunterové, reiningové, dobytkárske, dostihové línie (v USA)… pre FPD – Foundation – sú vypísané aj špeciálne triedy.

.

prospect

Pôvodné rysy plemena sa stále rýchlejšie stierajú. Je veľmi ťažké udržať v zmenených podmienkach a za zmeneného pracovného nasadenia originalitu plemena. Pochopiteľne možno uchovať atraktívne sfarbenie (na to sa veľmi dbá). Avšak s väčším zaťažením a lepšou výživou sa zo štíhlych koníkov stávajú svalovci,  takže vlastne len veľmi málo dnešných amerických Appaloos zodpovedá typu svojich predkov. Klub chovateľov sa usiluje o uchovanie originálneho rázu, ale komerčné záujmy pracujú proti nemu.

Aj my sa snažíme patriť medzi tých, ktorí sa zaslúžia o zachovanie pôvodného Indiánskeho koňa.

.

nez perce

Zhrnutie

Jedná sa o kone nižšieho vzrastu okolo 150 cm s pevnou kostrou a odolnými kopytami, dožívajú sa 25-30 rokov, s hmotnosťou cca 450-550 kg, plemeno je fyzicky zdatné a odolné. Všeobecne sa teší pomerne dobrému zdraviu.

Appaloosa je veľmi všestranné a prispôsobivé plemeno, je to pokojný a trpezlivý koník. Appaloosa je vhodná aj pre jazdca, ktorý nemá príliš veľké skúsenosti, hodí sa aj k deťom. Je to inteligentný, priateľský a nebojácny kôň.

Dnes sa Appaloosa radí aj vďaka svojmu neobvyklému sfarbeniu a výbornému charakteru medzi najobľúbenejšie plemená. Ak však uvažujete o jej kúpe treba zvážiť aj to ostatné, nielen farbu.

.

app1

.

app2

.

app3

.

breed