WALKALOOSA

„The Walkaloosa is the gaited horse with a fancy paint job!“

Walkaloosa je plemeno, ktoré vykonáva alternatívny typ strednej chôdze.

 Zjednodušene povedané, jedná sa o koňa s mimochodom a s charakteristikami Appaloosy.

Mimochodník so vzorom Appaloosy bol v histórii zdokumentovaný pred stovkami až tisícmi rokov.

V roku 1938, keď sa zvieratá, s prejavmi komplexu LP (genetický faktor, ktorý spôsobuje farebnosť u Appaloosy), spojili do registra, ktorý sa stal Appaloosa Horse Club-om,  „gaited“ kone v ňom boli sústredené spolu s registrovanými Appaloosami.

Aj keď ApHC dlhé roky kríži s inými plemenami koní  (Quarter Horse, arab a plnokrvník), ​​chovatelia sa vyhýbali začleneniu prirodzene mimochodných zvierat do svojho šľachtiteľského programu a to v dôsledku diktátov show arény. Dnes ApHC klub už neakceptuje registráciu, žriebäťa s charakteristickými znakmi Appaloosy a rodičom z „gaited“ plemena  t.j. s mimochodom.

Napriek tomuto vylúčeniu, veľa čistokrvných, registrovaných Appaloos má stále zachovanú prirodzenú chôdzu, ktorá sa označuje ako „The Indian Shuffle„. Genofond v ApHC je však pomerne úzky a je len málo chovateľov, ktorí sa snažia túto schopnosť udržiavať.

Asociácia koní Walkaloosa bola založená v roku 1983, aby sa zachovali farebné „gaited“ kone pre budúce generácie. Cieľom je zachovať, vylepšiť a udržiavať prirodzený mimochod u farebných koní.

 V registri je veľa koní, ktorí sú registrovaná  Walkaloosa tretej alebo  štvrtej generácie  a nové zvieratá sa stále prijímajú, pretože plemenná kniha je stále otvorená. Rovnako ako iné registre plemien (aj ApHC ) museli v určitom okamihu priberať zvieratá, ktoré spĺňali kritériá, aby uznali a potvrdili typ, ktorý chce register zachovať a WHA je stále v tomto procese.

Aby bol kôň spôsobilý na registráciu Walkaloosa, musí spĺňať nasledujúce kritériá:
1. Musí to byť potomstvo registrovaného žrebca Walkaloosa a registrovanej Walkaloosa kobyly  alebo

  1. musí to byť kôň z rodičov s overiteľnou Appaloosa krvou a „gaited“ krvi (t.j. Appaloosa x mimochodník).
  2.  Byť koňom, ktorý vykazuje zafarbenie Appaloosa a preukazuje schopnosť vykonávať strednú chôdzu inú ako klus (napr. rack, foxtrot, running walk, singlefoot, pace, atď.). Chôdza musí byť potvrdená veterinárnym lekárom alebo profesionálnym trénerom v prihláške do WHA, alebo dokladovaná videom o chôdzi koňa.

.

Kone Walkaloosa majú rôzne farby a vzory.

U koní Walkaloosa existujú štyri charakteristické znaky rovnako ako Appaloosa:  farebné vzory srsti, strakatá pokožka, výrazné očné beľmo, pruhované kopytá.

.

Využitie plemena:

Fáza vznosu je redukovaná na minimum alebo úplne chýba, pretože vychádzajú zo štvordobého rytmu kroku, len je to u nich modifikované tým, že končatiny idú v inej náväznosti za sebou, preto je aj jazda v horách na ňom bezpečná, pretože je stále tromi nohami na zemi. Mimochod je veľmi pohodlný na dlhšie trasy a sú to kone s úžasným charakterom. Hovorí sa, že  najlepšie sa na týchto koňoch jazdí ľuďom, ktorí nemajú predchádzajúce jazdecké skúsenosti. Skúsenejším totiž spočiatku robí problémy „len sedieť“, bez nutnosti  začať „aktívne jazdiť“.

Na vytrvalostné vychádzky aj na rekreačné jazdenie, napríklad aj na viac dní v teréne, nemusí byť váš kôň šampión v aréne. Potrebujete parťáka, na ktorého sa môžete spoľahnúť a aby bol na jazdenie pohodlný. Nepatria k vysokým predstaviteľom konskej rasy, ale kto si potrebuje vykĺbiť nohu pri každom opätovnom nasadaní, alebo hľadanie vhodného vyvýšeného miesta aby ste sa znovu dostali do sedla?  Pre jeho pohodlné chody sa využíva aj pod dámske sedlo, ale tiež ako výkonné pracovné kone. Sú úžasné v povahe, pohodlnosti jazdy a vytrvalosti.

Nemôže existovať lepší pocit, ako sedieť na svojom obľúbenom koni a užívať si svet, keď ním prechádzate.

Často sa hovorí, že jazdci mimochodníkov tvrdia, že z dôvodu rýchlosti svojich koní uvidia oveľa viac scenérie a prekonajú väčšiu vzdialenosť. Ľudia, ktorí jazdia na koni bez mimochodu im však na to odpovedia, že idú príliš rýchlo na to, aby si túto krajinu užili! Žiadny nie je lepší ani horší. Je to na osobných preferenciách.

Hladké prirodzené chody a farebné vzory srsti robia toto nádherné zviera jedinečným.

.

2020-03-27_142915