Výskyt nočnej slepoty (CSNB) u Appaloos

Congenital stationary night blindness(CSNB)  = Vrodená nemenná/stabilná nočná slepota ovplyvňuje rôzne plemená koní, ale zistilo sa, že existuje forma tejto chyby, ktorá postihuje výhradne Appaloosy a je viazaná na duplicitný (homozygotný) LP gén.

 Základné prejavy:

–  U postihnutých koní absentuje nočné videnie – vidia len tie najjasnejšie svetlá
–  Úroveň svetla od súmraku až do  úsvitu nestačí aby videli – potrebujú aspoň toľko svetla, ktoré je potrebné na čítanie

–  postihnuté kone sú na tento hendikep zvyknuté, majú ho od narodenia a počas života sa nemení

–  napriek tomu, že všetky Appaloosy postihnuté nočnou slepotou majú približne rovnaké podmienky, nie všetky sa vedia v tme pohybovať rovnako dobre. Niektoré môžu byť v noci viac nekľudné.

Čo je CSNB (všeobecne)?

CSNB alebo “congenital stationary night blindness“, je nočná slepota charakterizovaná nasledovne:

A / znížené alebo žiadne nočné videnie
B / od narodenia
C / dedičné
D / neprogresívne (nezhoršujúce sa)
Vo všeobecnosti ide o zhoršené „nočné videnie“.  Niektoré formy CSNB znamenajú mimoriadne slabé nočné videnie, iné sú menej rozvinuté. „Neprogresívne“ súvisí so slovom „nehoršujúce sa“, o ktorom sa predpokladá, že sa nezhorší počas života jednotlivca.

Je CSNB u Appaloos spojené so sfarbením srsti?

Ano – výskumy to dokazujú. Sfarbenie srsti u Appaloos, ktoré udáva, že je jedinec nositeľ homozygotného génu LP, je vždy spojené s postihnutím CSNB, Appaloosy so škvrnami na srsti sú heterozygotné a postihnuté nie sú. Tiež jedinci jednofarební, tzv. necharakteristické Appaloosy, bez dominantných génov LP, sú bez postihnutia CSNB.

Postihuje CSNB všetky Appaloosy?

Nie, postihuje iba tie, ktoré majú dve dominantné alely LP. Appaloosy, ktoré sú heterozygotné (majú jednu dominantnú a jednu recesívnu alelu LP, jedná sa o Appaloosy so škvrnami v podobe bodiek/vajíčok) majú nočné videnie normálne, jednofarebné necharakteristické Appaloosy mají zrakový systém rovnaký, ako iné jednofarebné plemená, takže vidí normálne.

Appaloosy s CSNB majú denné videnie normálne, rovnaké ako nepostihnutí jedinci. Denné videnie môže byť zhoršené iba v prípade, že trpí nejakou inou očnou chorobou alebo poruchou.

csnb obr

 

Vľavo nočné videnie “normálneho“ koňa, vpravo koňa postihnutého CSNB

.

Toľko teória a toto je reálny príbeh zo života:

Náš mladý koník odišiel do nového ustajnenia a nastal problém. Pri zatváraní z výbehov sa ustajovateľ oneskoril a šiel pre kone až po tme. Navyše pri prvom pokuse prejsť vchodom výbehu dostal koník nedopatrením ranu elektrikou. Nakoľko tam spomínaný koník bol iba krátko a niet sa čo čudovať po strate dôvery (rana od ohradníku), nepodarilo sa ho po dobrom, ani po zlom a ani na žrádlo, dostať z výbehu a dopadlo to tak, že tam ostal na noc. SÁM.

Áno, bola chyba, že na to ustajovateľ nebol upozornený a doma sa to neprejavilo, lebo prostredie poznal od narodenia.

.

Vysvetlenie:

Leopard complex (LP) u plemena appaloosa nie je samo o sebe žiadnym genetickým defektom. Je to predispozícia, ktorá je zodpovedná za nevšedné sfarbenie týchto koní.

Heterozygotné jedince nevykazujú žiadne abnormality, avšak homozygotné jedince s označením LP/LP trpia na tzv. Nočnú slepotu. Je to vada zraku, kedy sa postihnutým jedincom pri nedostatočných svetelných podmienkach výrazne zhoršuje videnie, CSNB je priamo naviazaná na tento gén.

.

dna

Ťažko to nazvať chorobou – počas života sa nezhoršuje a ani sa nedá liečiť. Je to skôr handicap – jedinec sa s určitým stupňom postihnutia narodí  a naučí sa s tým žiť. Zviera žije tu a teraz a neberie svoje postihnutie ako niečo, čo by malo „riešiť“. Videli ste už trojnohého psa, alebo mačku? Nebude sedieť bokom a ľutovať sa, alebo riešiť, čo nedokáže. Bude žiť aktívne svoj život do takej miery, ako mu to obmedzenia dovolia. Mnohokrát na nerozlíšenie od nepostihnutých jedincov. U Appaloos je to podobne, viac problémov to spôsobuje nám – ľuďom okolo nich.

Či by sa mali Appaloosy s postihnutím vyradiť z chovu? Nevidím dôvod a to najmä preto, že takto postihnutý jedinec sa môže narodiť aj dvom úplne zdravým rodičom bez CSNB! Je viazaný na gén, ktorý je nositeľom farby.

.

LPlp

.

Vyradili by ste preto 60 rôznych plemien psov a niektorých plemien mačiek (väčšinou bielej farby), u ktorých hluchota môže byť vrodené alebo geneticky podmienené ochorenie? ( U psov je to najčastejšie : dalmatínsky pes, bulteriér, mini bulteriér, lousianský leopardí pes, anglický seter, border kólia, austrálsky dobytkársky pes, kavalier king charles spaniel). Veľmi často sa hluchota spája s bielou, či merle farbou a prípadne so stratou pigmentácie oka (modré oko – boxer, argentínska doga a pod).

.

biela

.

U koní sa problém s hluchotou vyskytuje tiež  a to najmä u sfarbenia Splashed White (Paint Horse) u koní s bielymi odznakmi na hlave presahujúcimi uši (napr. aj obľúbení, či moderní „gunneri“).

splash.

.

Ale ani biele kone to nemajú ľahké…

Nositelia mutácie v lokuse Gray  trpia pomerne vysokým výskytom nezhubného kožného melanomu. Výskum vedcov  České zemědělské univerzity a Výzkumného ústavu živočišné výroby v Prahe potvrdil, že melanom a vitiligo se vyvinie až u 68 % starokladrubských belušov starších ako 15 rokov.

.

starokladrubský beluš

.

Späť k nočnej slepote u Appaloosy

Kupujete koňa, alebo už máte doma Appaloosu a chcete vedieť, či je týmto postihnutá? Jednoznačnú odpoveď vám dá, samozrejme, genetika. Avšak dá sa to odhadnúť aj voľným okom. Farebná Appaloosa s bodkami je určite vždy LP/lp Heterozygot a určite CSNB nemá. Rovnako nepostihnutý bude lp/lp jednofarebný jedinec (vraník, hnedák, ryzák).

Naopak takmer so 100% istotou CSNB majú kone so sfarbením few spot a snowcap (laicky kôň je farebný, alebo takmer biely a je bez bodiek).

Ak vlastníte takúto Appaloosu, alebo zvažujete jej kúpu, potom by ste mali s určitými obmedzeniami počítať. Nejazdiť, ani neprevádzať koňa v tme, možno nainštalovať pri výbehoch osvetlenie, pri prevoze do cudzieho prostredia (zmena ustajnenia, preteky, atd) prísť za denného svetla a podobne. Na druhej strane manipulovať s koňmi po tme nie je vhodné ani ak vidia „normálne“.

Appaloosa je výnimočná aj vďaka jej sfarbeniu a nesie to riziká s tým spojené. Ak si majiteľ alebo tréner hendikep všimne a upraví program koňa podľa jeho možností a potrieb, kôň potom môže viesť úplne normálny a plnohodnotný život.

.